Nachádzate sa tu

I. kolo Ligy mládeže a Slovenského pohára -Šaľa

V krytej plavárni  Aquasport v šalianskom  Dusle  sa uskutočnilo cez víkend úvodné kolo Slovenskej  plaveckej ligy mládeže (SPLM) a Slovenského pohára v plutvovom plávaní mládeže, juniorov a seniorov.

Plutvoví plavci zo siedmich plaveckých klubov Slovenska, vrátane  plavcov usporiadajúceho  šalianskeho Klubu vodných športov (KVŠ) Barakuda si zmerali svoje sily a schopnosti v šiestich plaveckých  disciplínach a v šiestich vekových kategóriách, od najmenších plaveckých nádejí v kategórii „F“ (ročník 2008 a mladší) počnúc, sečniorskou kategóriou „A“ (ročník l998 a mladší končiac. Šalianska plav&aacut e;reň Aquasport privítala všetky plavecké kluby Slovenska, ktoré sa venujú profesionálne plutvovému plávaniu, medzi ktorými nechýbali ani najlepšie kluby z minulého ročníka Slovenskej plaveckej ligy mládeže a Slovenského pohára, ktorými boli Sport club Senec, Žralok Bratislava,  ako aj plavci šalianskej KVŠ Barakuda, ktorí obhajujú minulo ročné druhé miesto. Vďaka kvalitnému štartovnému poľu, v ktorom nechýbalo viacero plutvových plavcov, ktorí reprezentujú aj Slovensko v medzinárodných bazénoch: Lukáš Castven, Nina Gabalová, Dominik Osuský (všetci Žralok Bratislava), Zuzana Hrašková, Samuel Augustín, Anikó Bertóková (všetci KV&Scaro n; Barakuda Šaľa), Tomáš Vandlík (Delfín Bratislava),...  v rámci Svetových pohárov, európskeho a svetového šampionátu (poznámka: ale aj kvalitných výkonov ďalšej nastupujúcej plaveckej generácie,  prinieslo úvodné podujatie  zaujímavé zápolenia a oproti minulému ročníku súťaží  tiež väčšiu bodovú vyrovnanosť štartujúcich klubov v oboch  súťažiach.

V plaveckej lige  získala Barakuda 20 medailí                                                                                                                                V Slovenskej plaveckej lige mládeže štartujú podobne ako aj v minulých rokoch plutvoví plavci od kateg órie  „C“ (r. 2002 – 2003)  až po kategóriu „F“ (r. 2008 a mladší), čo dáva veľkú príležitosť pre plutvové plavecké  nádeje navštevujúce ešte základné školy do veku 15 rokov.  Napriek tomu, že z vekového hľadiska sa posunuli viacerí šalianski juniorskí plavci (Petrikovičová, Augustín, Hrašková,...)  o kategóriu vyššie, ich nástupcovia v mladších vekových kategóriách sa postarali o náhradu nielen v medailovom zisku, ale aj v bodovom hodnotení. V najmladšej vekovej kategórii „ F“ (r. 2008 a mladší) bol medzi chlapcami najlepší šaliansky reprezentant Denis Takáč , ktorý nielenže vyhral tri zlaté medaily, ale so ziskom 150 bodov obsadil v bodovacej súťaži prvé miesto. Medzi dievčatami sa činila plavkyňa  KVŠ Barakuda Dada Kostková, ktorá získala dve striebra a jeden bronz a so ziskom 134 bodov skončila celkove na 2. mieste.

kategórii „E“ (r. 2006 – 2007) nemal usporiadajúci oddiel šalianska Barakuda zástupkyňa, čo bola škoda, nakoľko ušlé bodové zisky museli z dôvodov hodnotenia úspešných klubov v SPLM doháňať v druhých vekových kategóriach. Medzi chlapcami si úspešne počínal František Ivicze, ktorý skončil v disciplíne 15 metrov RP na treťom mieste a celkove získal 90 bodov. Druhý šaliansky zástupca Michal Mikuš nazbieral! 76 bodov do celkového hodnotenia.                                                                    ;

Šalianski plavci potvrdili svoju kvalitu aj v katetegórii „D“ (r. r. 2004 – 2005), kde v súťaži chlapcov nenašiel talentovaný Peter Takáč  premožiteľa, vybojoval tri prvenstvá a so ziskom 150 bodov (poznámka: podľa tabuliek získava plavec za víťazstvo v disciplíne 50 bodov)  sa stal suverénne najlepším medzi chlapcami. Ďal&scaron ;í šaliansky plavec Peter Prvák získal za svoje umiestnenia 40 bodov, škoda, že do pretekov nemohol nastúpiť ďalší domáci plavec Peter Karacsónyi.  Medzi diečatami sa činila domáca Sofia Lenčéšová, ktorá získala dve strieborné medaile a so 125 bodovým ziskom skončila na treťom mieste medzi dievčatami. Ďalších 58 bodov pridala za Šaľu do súťaži dievčenských klubov Natália Goldanová.

Najúspešnejšou kategóriou v rámci SPLM pre šaliansky klub Barakuda bola kategória „C“ (r. 2002 – 2003). Už ostrieľaný plavec v domácich farbách Jakub Petrák (poznámka: môže sa pochváliť viacerými úspechmi aj v zahraničných vodách) vyhral dve disciplíny a v jednej skončil na 3. mieste, ktoré mu stačili pri 142 bodovom zisku na prvenstvo medzi chlapcami. Ďalších 108 bodov na konto Barakuda Šaľa pridal Gergö Szarka (skončil dva razy štvrtý) a 69 bodov získal aj Jakub Kozmer.  Aj medzi dievčatami zostalo prvenstvo v šalianskej vitríne. Anikó Bertóková vyhrala dve discipl& iacute;ny a v jednej skončila druhá, čo jej pri 146 bodovom zisku stačilo na celkové prvenstvo. Jej oddielová kolegyňa Adela Augustínová skončila v dvoch disciplínach tesne za stupňom víťazov a získala pre družstvo dievčat 108 bodov.

Úspechy aj v Slovenskom pohári

Napriek tomu, že v oboch seniorských kategóriách mal usporiadajúci klub vodných športov skromné zastúpenie presa jeho zastúpenia vybojovali dostatočné bodové zisky a k tomu aj osem medailových umiestnení v súťažiach jednotlivcov. V kategórii „B“ (r. 2000 – 2001) nemala Šaľa vv súťažiach chlapcov svojho zástupcu a tak renomé zachraňovali dievčatá. Slovenská juniorská reprezentantka Veronika Petrikovičová dvomi druhými a jedným tretím miestom si vybojovala v neľahkej pozícii so ziskom 134 bodov skončila na duhom mieste, jeden bronz a 108 bodov pridala aj Saša Kozmerová a rovnakým počtom bodov prispela pre družstvo Anna Nociarová. Škoda, že ďalšie bodové zisky nemohla pripísať ďalšia šaliansk a plavkyńa Michaela Bábiková (poznámka: vo všetkých troch disciplínach skončila za kolegyňami), nakoľko bodovali z každého klubu iba tri najlepšie plavkyne.

V najstaršej vekovej kategórii „A“ (r. 1999 a starší) obaja šalianski plavci rozšírili medaiklovú zbierku a bodovali. U chlapcov Sa muel Augustín k bronzu pridal aj nelichotivé dve štvrté miesta a 108 bodov. Medailová držiteľka z juniorských MS 2016 vo Francúzsku Zuzana Hrašková potvrdila dobrú pripravenosť aj v Šali, kde dve disciplíny vyhrala a na 50 metrov PP zobrala bronz. Za tieto umiestnenia nazbierala 142 bodov a prvenstvo medzi seniorkami.

Šalianski plutvoví plavci získali aj dve medailové umistnenia v štafetách na 4 x 100 metrov PP. V kategórii „A“ napriek tomu, že štartovala šalianska „omladená“ štafeta (S. Augustín, Z. Hrašková, J. Petrák , A. Augustínová), skončila na treťom mieste, ešte lepšie si počínali ich kolegovia v kategórii „C“, kde štafeta v zložení: G. Szarka, A. Bertóková, J. Kozmer a P. Takáč nenašli premožiteľa a okrem zlata pridali do hodnotenia aj 100 bodov.

Šaľania na striebornej priečke                                                                                                                          ;                                       Napriek tomu, že sa šaliansky Klub vodných športov Barakuda radí služobne medzi najmladšie na Slovensku jeho pretekári hneď v prvom toho ročnom podujatí potvrdili dobrú pripravenosť, keď obsadili v najsilnejšej konkurencii v hodnotení plaveckých klubov druhé miesto, za plavcami bratislavského Žraloka, ktorý sa môže pochváliť nielen najväčšou plaveckou základńou, ale aj skutočnosťou, že jeho plavci štartovali a samozrejme aj bodovali  v každej súťažnej disciplíne na rozdiel os svojich súperov. V kategórii chlapcov obsadil pr vé miesto Žralok Bratislava (1.215 bodov), o dvesto bodov pred šalianskym KVŠ (1.013 bodov). Poradie a bodové zisky na ďalších miestach boli dosť tesné, keď medzi tretím Sport clubom Senec (887 bodov), štvrtým PCP RAK Žilina (800 bodov) a piatym Neptúnom Bratislava (798) nebol rozdiel ani 100 bodov.  V kategórii dievčat bola pozícia Žraloku Bratislava (1.481 bodov) podstatne jednoduchšia, keď súperi nemali tak vyrovnané družszvo a potom náskok pred druhým Sencom (659 bodov) a Šaľou (571 bodov) bol podstane väčší, čo rozhodlo aj o celkovom prvenstve bratislavčanov v bodovaní klubov, keď spolu získali 2.696 bodov a pred KVŠ Barakuda Šaľa (spolu 1.574 bodov) už majú náskok  viac ako t isíc bodový náskok. Pozícia tretieho Senca je neohrozená, ale súboj o štvrté miesto bude veľmi zaujímavý, nakoľko medzi štvrtým PCP RAK Žilina (1.198) a piatym Neptúnom Bratislava (1.155) je minimálny bodový rozdiel.

Druhé miesto plutvových plavcov KVŠ Barakuda v prvom kole Slovenskej plaveckej ligy mládeže a Slovenského pohára, prvenstvá ich plutvových plavcov: Zuzany Hraškovej (kategória „A“), Anikó Bertókovej a Jakuba Petríka (kategória „C“), Petra Takáča (kategória „D“) a Denisa Takáča v najmladšej vekovej kategórii, ako aj dobré výkony ich oddielových kolegov, ktorí získali medailové umiestnenia a dobré bodové zisky sú prísľubom pred najbližším kolom SPLM a SP, ktoré sa uskutoční v Trenčíne (apríl), ako aj blížiacimi sa majstrovstvami Slovenska v druhej polovičke mája v Bratislave.